17 Haziran 2008

İlk gözağrım mutlu yıllar

İlk göz ağrım ,yaşama sebebim ,canım oğlum ,yakışıklı delikanlım, annesinin gözbebeği,bitanem bu kelimelerin sonu yok, sana güzel kelimeler söylemekle tükenmez ki bebeğim..

Babanla evlendiğimiz ilk günden itibaren bir çocuğumuz olmasını ne çok istemiştik,ama sen biraz geç geldin yuvamıza yaklaşık iki yıl senin özleminle yandık tutuştuk,tedaviler den bıkan ben tam ümidimi kestiğim anda senin varlığını öğrenince dünyalar benim oldu..Baban yanımda değildi doktor hamilesiniz dediğinde.Tabi doktorun yanından çıkar çıkmaz babanı aradım ki,sevinç çığlıkları halen kulaklarımda..Çok rahat geçen bir hamilelik ve son günlerde yüksek tansiyon sebebi ile doğum gününe karar verildiğinde sana kavuşmak için nede çok heyecanlıydım,son gece geçemek bilmemişti,saatleri dakikaları hatta saniyeleri sayarak sabahladım..

Veee sen kucağımdaydın ne muhteşem bir duyguydu bu, senin o misler gibi kokunu içime çekerek başladım ağlamaya anneannen ve baban da benimle birlikte ağlıyorlardı,Rabbime binlerce kez şükrettim ki sağlıklı bir evlat vermişti bize.

Anne sütü almamak için elinden ne geliyorsa yaptın sana bir türlü sütümden içiremedim,kaşıkla verdim bir süre sonra onuda almadın,bir hafta sonra kazanan sen oldun ve biberonla mamaya başladın.Sonraları doktorunun dediği gibi anne sütü emmeyişinden olsa gerek sürekli hastalanırdın,ayda bir mutlaka ama onbeşte birde doktor teyzemizi görmeye giderdik,ama bu durum sen büyüdükçe düzeldi çok şükür..

Bir buçuk yaşındayken geçirdiğin havale yi ömrüm boyunca unutamam.Oysaki bir gün öncesi doktordaydık yine ve orta kulak iltihabı geçirdiğini anlamamış doktor ve bir de dört diş birden patlamaya hazır beklerken yüksek ateş sonucu,ateşini düşüremeyince babanla soluğu hastahanede aldık fakat yolda senin gözlerin kaydı gözlerin görünmüyor ağzından köpükler çıkıyordu baban arabayı zik zak çizerek sürüyordu bir yandan ona bağırıyordum arabayı durdur diye bir yandan seni kendine getirmeye çabalıyordum.Baban sakinleşince tekrar yola çıktık bir kaza olmasından korktuğum için babana düzeldiğini söyledim fakat halen ağzından köpükler çıkıyordu..Hastaneye vardığımızda düzelmiştin fakat ömrümden ömür gitmişti..Bir yandan baban ağlıyor bir yandan seninle ilgilenmem gerek ,baban sakinleşince tetkikler sonucunda hiç bir şeyin olmadığını öğrendiğimde ben başladım ağlamaya ,o ana kadar dişlerimi nasıl sıktıysam bir hafta boyunca çenem ağrıdı ,seni kucağımda göz göre kaybetmeyi yaşadım Rabbim kimseye evlat acısı göstermesin..

İlkokula başladığın günde hep gözümün önünde ,doğduğun andan itibaren okula başlayacağın günü hayal ettim durdum ,benim biricik oğlum okullu olmuştu sonunda ölsemde gam yemem diye düşünüyordum o dönem,şimdi ise liseli bir delikanlı oluyorsun zaman ne çabuk geçiyor,oysa daha dün kucağımda seni seven ben, şimdi kendini öptürmüyorsun bile bana,delikanlı oldun ya büyüdün..

Şu dönem zor dönemdeyiz bunun farkındayım,gerek bizim sorunlarımız gerekse senin içinde bulunduğun ergenlik dönemi ister istemez birbirimizi kırmamıza sebep oluyor.Ama bu durum geçecek biliyorum,yine gözleri gülen, benim boynuma sarılan, hatta kucağıma atlıyan oğluşum olacaksın bunu nasıl sabırsızlıkla bekliyorum bilsen annecim..

Haketmediğin halde seni kırdığım incittiğimde olmuştur,hatta sesini yükseltiğin anlarda üzerine çok geldim ama hep senin iyiliğin için be güzel oğlum, seni çok sevdiğimi hiç unutma olur mu annecim..

Rabbimden tek dileğim,senin iyi ahlaklı,çevrene saygılı,atasına sahip çıkan,sağlıklı bir kişi olman..

İlk göz ağrım doğum günün kutlu olsun bitenem ,bu sevgi şaiirin dediği gibi"vurulmuş ceylanın yavrusuna su aradığı gibi" bir sevgi canım oğlum.

SENİ ÇOK AMA ÇoK SEVİYORUM YAŞAMA SEBEBİM!!


16 Haziran 2008

Karnelerrrrr

Merhaba,bir yıl daha geride kaldı ve karneler alındı,çok şükür ki karneler de bizi üzecek hiç bir şey yok..Karne günü Ömer'in öğretmeni beni çok duygulandırdı açıkçası:"sen çok özelsin benim için ,beni okuma bayramında çok gururlandırdın,senin velim olmandan dolayı çok mutluyum sen herşeyin en güzeline layıksın ve Ömer'de aynen senin gibi" demesi karşısında hem çok mutlu oldum hemde çok duygulandım.
****
Okuma bayramının hemen ardından Ömeri'min saçlarına elveda dedik,zaten benim ısrarımla uzamışlardı eşim her seferinde keslicek bu saçlar deyip duruyordu fakat ben takmıyordum tabi bildiğimi okuyordum ,ama Ömer'de istiyordu uzun saçlarını seviyordu,ama ne olduysa artık oda istemeyince saçlar kesildi..
İşte karşınızda kısa saçlı Ömer'im..
Perşembe akşamı Harikalar sahilindeki anfi tiyatro da Ömer'lerin de yıl sonu gösterisi vardı,o akşma ait fotolar..Karne alınan gün çekilmiş fotoğraflar.
Veeeeeeeeeeee karnelerimizzzzzzzzzz :D Ömer'imin karnesi hepsi beş çok şükür,karneyi ilk eline aldığında "oleyyyyy geçmişim artık ikinci sınıfa gidecem ben"diye sevindi oğluşum benim.Karneler dağıtılırken tüm herkesin içinde,"artık yaz geldi sürekli oyun oynamak yok çok ders çalışacaz ,az oyun çok çalışmak"çalışkan oğlum benim herkesi güldürdü tabii..


Vee Enes'im takdir aldı oğluşum,bir tane dördü var geri kalan tüm dersleri beş,çok şükür geçen yıldan eser yoktu bu sene..

İnşallah tüm eğitim - öğretim hayatlarınız boyunca böyle başarılı olursunuz benim yaşama sebeplerim,canlarım..
Gösteri sırasında oynadıkları flamingo dansından bir bölüm
12 Haziran 2008

Okuma bayramı,oks,mezuniyet ve anneler günü etkinliği..

Merhaba, uzun ve karışık bir sürü şey anlatacam artık aklımda da kaldığı kadarı ile..
Önce geçen hafta olan Ömer’in okuma bayramından başlayalım..
Daha önce ki postta bahsettiğim gibi öğretmenimize plaket verme fikri çoğunluk tarafından kabul edilince , gidip plaketi yaptırdım,plakete sınıfın toplu bir fotoğrafı ve müdürden aldığım öğretmenimizin vesikalık bir fotoğrafını ekleyerek “okuma bayramı anısına “diyerek güzel bir sözle birlikte plaketi yaptırdım.Ayrıca okumaya geçtiklerine dair bir belge hazırlattım, baktım çok uygun fiyata geliyor kendim yapmaya uğraşmadım çok da güzel oldu tüm çocuklar ve öğretmenimiz çok beğendi.Birde toplanan sınıf paramızdan artınca yine çocuklara birer masa saati aldım kızlara pembe renkli erkeklere sarı, mavi, yeşil renkte olmak üzere ve birde onların paketlemesini yaptım aldığım yerde yapmadılar .Maksat çocukları sevindirmek dimi ama..

Okuma bayramı çok güzel geçti üç perdelik tiyatro oyununu tüm sınıf birlikte çok güzel oynadılar ,hepside birbirinden güzeldi açıkçası.Ardından bilmeceler,şarkılar,fıkralar ,şiirler ve zeybek oyunu,salsa ve flamingo danslarını yaptılar ve birer profesyonel gibi geldi hepside benim gözüme nede olsa bizim çocuklarımız ya belki de o bakımdan dır :P
En son olarak foklör öğretmenimiz ve çocukların öğretmenlerine bir sürprizi vardı,”öğretmenim” şarkısını hep birlikte söylediler ve ellerinde de “öğretmenim seni çok seviyoruz” harflerinden oluşan birer pankrat vardı o kısmıda ayrıca bir güzel di..

Sonunda plaketi takdim etti sınıf annelerimiz öğretmenimize,tabii yine azarı yedik “ben size hediye istemiyorum demedim mi” şeklinde ,sonrasında da her çocuk birer gül verdi öğretmenimize,ve daha sonrada sertifikaları ve hediyelerini alarak okuma bayramını bitirmiş olduk alkışlar eşliğinde.


Seyirci karşısına çıkmadan önce


Tiyatro oyununu oynarlarken,ve ardından renlrle ilgili bir oyunda ömerin bayrağı açması ile salon alkıştan inledi..
*******
Ve bu yoğun günler içinde benim evde badana vardı ,ve ben halen yerleşmiş değilim hayırlısı ile şu okullar bir kapansa da bende rahatca evde oturup işlerimi bitirsem.bu akşam mezuniyet töreni var ve yıl sonu gösterisi okul aile birliği olarak yine okulumuza bir katkısı olur bir açığımızı kaparız düşüncesi ile atmış kilo yufkadan gözleme hazırladık ve akşama sacın üzerinde pişirip satıcaz inş…


*******
Ve gelelim bizi bütün sene boyunca sıkıntıya boğan oks sınavına,yavrum çok heyecanlıydı son günlerde yerinde duramayan eli ayağına dolaşan biri oldu .
Sınav sabahı biraz sakindi neyse ki.Sınavın bitmesini beklerken o iki saat yıl gibi geldi sanki geçmek bilmedi o saatler.neyse son beş dk kala sınavdan çıktı Enes, yüzü çok asıktı eşime yandık dedim belli ki sınav iyi geçmedi neyse birbirimize telkin veriyoruz bi yandan Enes’e doğru gidiyoruz sakın bişey deme çocuğa emi diyerek.


Sınava başladığı ilk anda heyecandan elinin titremesine engel olamamış,optiği göremiyorudum dedi yavrum,ilk on soru eli titreyerek cevalamış ardından sakinlemiş.Matematik dışında iyiydi dedi sorun değil dedik tabiî ki,müfredatın dışın da sorular vardı matematikte dedi 8 boşu var olur mu oğlum diyorum evet ya diye iddia ediyor benimle neyse eve gelince tv den soruların cevaplarını kontrol ettik birlikte her doğruda hava zıplayan yanlışta da eyvah yaaaaaaa bu bildiğim cevaptı nasıl yanlış yapmışım diyerek kontrol ettik.Sonuçlar çok kötü değil çok da iyi değil 70net inş bir aksilik olmamıştır da istediğimiz Anadolu liselerinden birine yerleşiriz.
Akşama dayısı ile matematikde görmediğim dediği boş bırakılan soruları cevapladılar birlikte,bu seferde tühh ya ben nasıl yapamadım bunları ben hep biliyordum şeklinde ahlanmalarla geçti.Hakkında hayırlısı olur inş deyip sonuçların açıklanmasını bekliyecez artık..

Veee gelelim mezuniyet törenine sınavın ertesi günü okulun bahçesinde düzenlendi mezuniyet ve kep attılar çok heyacanlıydı yavrum yine ama annesi onadan heyecanlıydı tabi..
Darısı liseye ve üniversiteye olur inş..
Sertifikalarını alırken tüm öğrencilere duygu ve düşünceleri soruldu ve kendilerini tanıtmaları istendi,anne kamerayı açmış beklerken o anı ölümsüzleştirmek adına benim oğlum sunucunun arkasını dönmesinden fırsat bilerek mikrofonu hiç konuşmadan yanındaki arkadaşına uzattı ..
****
Salı sabahı öğretmen ve arkadaşları ile Ankara kızılcahamama gittiler,bütün senenin yorgunluğunu ,oks stresini üzerlerinden atabilmek için,sesi çok iyi geliyor her konuştuğumuzda çok memnun beyefendi hayatından memnun :D bu gece gelicek inşş çok özledim oğlumuuuuuu..

Son olarakda katıldığım bir etkinlikten bahsederek yazımı noktalıyayım artık.Sevgili evren ve selcen arkadaşımızın anneler günü dolayısı ile düzenlediği “anneler günü kalpten gelen güzellikler “etkinliği adı altında birbirimize hediye yollamaktı ve bana sevgili ilkay arkadaşımız çıktı ve hediyesini yolladım, eline tam doğum gününde geçmiş buda çok sevindirici oldu benim için.Bana ise sevgili sibel arkadaşımız yolladı hediyelerin için çok teşekkürler arkadaşım kurabiyelerin enfesti görüntülerinin güzelliği kadar tadı ilede harikaydılar,maalesfki vazo kırlmıştı ama hiç önemli değil, içinden çıkan not çok hoştu çok teşekkürlerrrrrrr arkadaşım..
videoyu neden üst taraflara ekliyemedim onuda anlamış değilim..
kepler havaya atılırken..